Skip to main content

En iyi mouse markası veya modeli konusunda kesin bir cevap yoktur, çünkü en iyi mouse seçimi kişisel tercihlerinize ve kullanım amacınıza bağlıdır. Bazı markalar ve modeller genellikle kaliteleri ve performansları nedeniyle öne çıkmaktadır.

Bu yazıyı okuduğunuza göre mouse tercihinin hayatınızdaki öneminin yüksek olduğunu düşünüyorum. Ve tüm gün bilgisayar başında çalışan kişiler için aşırı memnun kalacakları ürünleri araştırıp listeledim.

En iyi mouse tavsiyeleri listesi

SıraCihaz ModeliEditörün Puanı
1Asus MW202 Kablosuz Sessiz Mouse10/10
2Asus WT425 Kablosuz Sessiz Mouse10/10
3Logitech M170 Kablosuz Mouse (Sağ/sol el)10/9.2

En iyi mouse hangisi?

Yaptığım araştırmalar ve en önemli kriterlere göre değerlendirdiğim ve kendim bizzat denediğim ürünler arasında en iyi mouse olduğunu düşündüğüm ürünleri sizin için listeledim.

1. Asus MW202 Kablosuz Sessiz Mouse – Renk Seçenekli

Kesinlikle kullandığım mouselar arasında açık ara önde olan bir fiyat/performans ürünü. Gün içinde belki milyon kere mouse’a tıklayan birisi olarak hiç mouse gürültüsü duymadan sessiz ortamlarda çalışabilmek çok büyük bir zevk. Aşırı hassas optik algılayıcı sayesinde grafik tasarım ve modelleme işlerinde dahi çok üstün performans alıyorum.

Peki en iyi mouse olarak seçtiğim Asus MW202’nin özellikleri ne:

 • Hassas kontrol için optik izleme ve ayarlanabilir DPI (1000/1600/2400/4000)
 • Kablosuz ve sessiz tuş tasarımı sayesinde düzenli ve sessiz bir çalışma ortamı oluşturur
 • Güç tasarrufu verimliliği sayesinde daha uzun süreli ve daha akıllı kullanım sağlar (WT425’ten %30 daha fazla pil ömrü)
 • 3 boyutlu modelleme yapanlar ve mouse orta tuşunu çok kullananlar için orta tuşu dayanıklılığı konusunda en iyi mouse’lardan birisi olduğunu rahatça söyleyebilirim
 • Baş parmak dayanağına sahip ergonomik oyuntusu sayesinde uzun süreli kullanımlarda destek sağlar
 • Renk seçenekleri: Rose Gold, Lacivert, Altın

Aşağıdaki linklerden ürünü satın alabilirsiniz, linkte mouse ile uyumlu pil de ekledim. Çok uygun fiyatlarla yıllarca ihtiyacınızı karşılayacak yedek pile de sahip olabilirsiniz.

Hepsiburada Fiyatını Gör

2. Asus WT425 Kablosuz Sessiz Mouse – Siyah

En iyi mouse olarak seçtiğim MW202 den sonra en iyi diyebileceğim 2. mouse da yine Asus’un bu modeli. İkisi neredeyse aynı özelliklerde. Mouse ihtiyacım olduğunda iki modele de bakarım, hangisi daha uygun fiyatlı bir ise onu alırım şahsen. Pazaryerlerindeki kampanyaları yakalamayı severim. İki mouse için de memnun kalacağınızdan eminim.

Farklı yüzeylerdeki başarısı ve pürüzsüz mouse hareketleri sunması benim için etkileyici oldu.

 • 1000/1600 dpi değerlerinde hassasiyet (dpi konusunda ilk model daha üstün)
 • Sadece siyah renkli modeli var. Yine de mat siyahın çok şık durması sebebiyle farklı bir renge gerek duymazsınız
 • Rahat kullanım için sağ ele özel ergonomik tasarım
Hepsiburada Fiyatını Gör

3. Logitech M170 Kablosuz Mouse (Sağ/sol el uyumlu)

İlk 2 maddede paylaştığım ürünler her ne kadar benim için mükemmel ürünler olsa da eli biraz küçük olanlar için veya mouse kullanırken sol elini kullananlar benimle aynı fikirde olmayacaktır. Bu sebeple hem daha küçük hem de sağ ve sol ile kullanıma uygun olan bu modeli de eklemek istedim.

Ses konusunda diğer mouse tavsiyelerim kadar üstün olmasa da çok rahatsız edici bir sesi yok ve fiyatına göre değerlendirdiğimizde kesinlikle en iyi mouse’lar arasında saymam gereken bir ürün.

 • Sağ/sol elle kullanabilme
 • Küçük elleri olan kişiler için uygun boyutlar
 • 1000 dpi hassasiyet
 • Çok uygun fiyat
Hepsiburada Fiyatını Gör

4. Lenovo GY50Z49089 530 Wireless Kablosuz Mouse

Kaliteden asla ödün vermeyen Lenovo GY50Z49089. Nerede olursanız olun rahatça kullanabileceğim bir mouse olsun diyorsanız bu ürün tam size göre. 2.5 GHz kablosuz teknolojisi ile oldukça kullanım kolaylığı sağlıyor. Üstelik yumuşak dokusuyla saatlerce bilgisayar başında zaman geçirenleri etkileyecek bir tasarıma sahip.

 • Sağ elle kullanabilme
 • Küçük elleri olan kişiler için uygun boyutlar
 • 1200 dpi hassasiyet
 • Fiyat Performans
Hepsiburada Fiyatını Gör

En iyi mouse seçerken nelere dikkat edilmelidir?

En iyi mouse’u seçmek için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir:

Mouse kullanım amacı

Fare ne için kullanılacak? Oyun oynamak mı yoksa ofis çalışması mı yapmak için mi kullanılacak? Bu faktöre göre, farenin özellikleri değişebilir.

Mouse boyut ve şekli

Farenin boyutu ve şekli, kullanım kolaylığı ve ergonomisi açısından önemlidir. Ellerinize uygun bir fare seçmek önemlidir.

Mouse hassasiyeti

Hassasiyet, farenin tepki süresini ve çözünürlüğünü belirler. Oyun oynamak istiyorsanız, daha yüksek bir hassasiyetli fare seçmeniz gerekebilir.

Mouse üzerindeki tuş sayısı

Bazı fareler ekstra tuşlara sahip olabilir, özellikle oyun oynamak için kullanışlı olabilir.

Kablosuz özellikte olması

Kablosuz fareler hareket özgürlüğü sağlar ancak pil ömrü ile ilgili sorunlar olabilir. Kablolu fareler daha güvenilir olabilir ancak kabloyla sınırlıdır.

Mouse markası

Farklı markaların fareleri, farklı fiyat noktalarında ve özelliklerde olabilir. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre bir seçim yapmanız gerekebilir.

Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak, ihtiyaçlarınıza en uygun fareyi seçebilirsiniz. Ayrıca, önceden deneyebileceğiniz veya inceleyebileceğiniz yerel mağazalarda farklı farelerin özelliklerini ve ergonomisini inceleyebilirsiniz.

En iyi mouse tavsiyesi 2023 yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Diğer en iyi ürün listelerimiz için Bilgenin Tavsiyeleri Anasayfası‘ndan en güncel içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

Yorumlarda karşılıklı konuşmaya davetlisin. Sizin daha önce kullandığın en iyi mouse hangisiydi? Mouse alırken dikkat edilmesi gereken bir konuda tavsiyenizi eklemek ister misiniz?

Bir yorum yaz